Facebook Instagram Newsletter Search
  • Home
  • Semifinal Mediterranean to Ocean

Blue Area / Mediterranean to Ocean

The online auditions closed on 19th August. On this page you will find the semi-finalists from countries from the Mediterranean to the Ocean (blue area)!

If selected in their country of origin, they will be able to perform, participate in our international competition and have the chance to win prizes and participate in the semifinals in Bosnia and Herzegovina.

Discover the selected semifinalists from the blue area.

Discover the semifinalists of blue area


List of selected artists in the Blue area

TOP 10 MUSIC

  • Stain (Serbia)
  • Clara Byrne (Ireland)
  • Christina Psycha (Greece)
  • Future Husband (Netherlands)
  • Sopio T (Georgia)
  • Cosmos in Buzunar (Moldova)
  • hauman (Denmark)
  • ŠećeЯ (Croatia)
  • s-alt (Bosnia and Erezgovina)
  • J.A.D.E (Netherlands)

TOP 9 DJ AND PRODUCER

  • ELFRIEDE BLUT
  • Nadrisk
  • Baj:NO
  • Golbon
  • Obri
  • LAMAJ
  • Milica Aloric
  • Roughion
  • DJ Ivana

TOP 8 THEATRE

  • Detox Production (Croatia)
  • Teele Uustani (United Kingdom)
  • Anja Ostojić (United Kingdom)
  • Djeciji i omladinski teatar Gradacac (Bosnia and Erzegovina)
  • Mathias Hanin (Austria)
  • Shahrzad Nazarpour (Austria)
  • On the cliff / Na litici (Bosnia and Erzegovina)
  • Mafalda Maltez (Portugal)

    TOP 10 DANCE

    • Jacqueline Lopez
    • Sense Pell
    • Xosilita
    • Anna Papathanasiou
    • Katarina
    • Neža Kokalj
    • A(r)CT: Art can ACT
    • Vanhulle Dance Theatre
    • Ivana Balabanova
    • Maria Shurkhal

    TOP 8 CONTEMPORARY CIRCUS

    • Duo Kamikazete (Slovenia)
    • Gracie Hill (Finland)
    • Thomas Angarola (Austria)
    • Ciaran Circo Pyro (United Kingdom)
    • Phoenix Performances (Serbia)
    • Framing Effekt (Switzerland)
    • Tino (France)
    • Charlie Inskip (United Kingdom)

    TOP 10 LITERATURE

    • Greta Ambrazaitė
    • Eva
    • Corinne Harragin Storyteller
    • Vladana Perlić
    • Thibault Jacquot-Paratte
    • Augustė Jasiulytė
    • Džanel
    • Ioanna
    • Bistra Okereke
    • Dominykas Matulionis

      TOP 10 PAINTING & DRAWING

      • Myrto Papadaki
      • Rikardo
      • Albi Yzo
      • Tea
      • Petar Mrdak
      • De Tripas aerosol
      • Barbara Aslamazi
      • Tom Whitty
      • Be Jus
      • Iva

        TOP 10 PHOTOGRAPHY

        • Mert Bazgin
        • Griseld Hoxha
        • Srdjan Colakovic
        • Edyta Lang
        • Art Doktorica
        • malicovekk
        • Glorija Lizde
        • Bill Psomas
        • Miriam Levi
        • Liv Burkhard

        TOP 10 STREET ART

        • Onebran
        • Peanuts Deli
        • Devoidness
        • OneYa
        • Naim Idrizi Art
        • Musya
        • 7th Pencil
        • HazardOne
        • Kalkov
        • IOviero

        TOP 10 DIGITAL ILLUSTRATION

        • PhaseChan
        • Morvern Anderson
        • Sayeeda Bacchus
        • Evie
        • Zofia Chamienia
        • Elldaron
        • Emilia
        • Gaia
        • Lia Mori
        • LFHCS

        TOP 10 SCULPTURE

        • Sławomir Zięba
        • Deska
        • Patrícia Bačenková
        • Lieve Van den Bijgaart
        • Camilla Hanney
        • Sophie Olivia Taleja Schmidt
        • irzzy
        • Linde Dumolein
        • Esma
        • J´George

        TOP 9 HANDICRAFT

        • Gishyan Ceramics
        • Agne Zaltauskaite
        • Ana Marta Pereira
        • NonSuch Art
        • r.cheuk
        • AbrakaBakra Copper Art
        • Amina Berbić
        • ARSXoias
        • Anne Roos Smink

          TOP 10 SHORT FILM

          • Liv Burkhard & Kim da Motta
          • Alex Tsilifonis
          • Spinning Path
          • Eugen Merher
          • Niall Shukla
          • Sam Ainsworth
          • Rupert Höller
          • Simone Giampaolo
          • Ramazan Kilic
          • Jan-David Boltù

          TOP 10 DJ PRODUCER

          • ELFRIEDE BLUT
          • Nadrisk
          • Baj:NO
          • Golbon
          • Obri
          • LAMAJ
          • Milica Aloric
          • Roughion
          • DJ Ivana

            TOP 10 MUSIC VIDEO

            • Swann+yoann
            • Andrea Tešanović
            • ANIK
            • Rupert Höller
            • Nicolas Lejtreger
            • Pathos Studios
            • Jeremie Brivet
            • Froukje
            • Dušan Petković
            • Realma

            TOP 10 VIDEOART

            • LariSaS
            • Jack Williams
            • Xosililta
            • A(r)CT: Art can ACT
            • Tanya Cubric
            • Mariya Vasilyeva
            • Patrícia Chamrazová
            • Matteo Sanders and Julia Schreiner
            • Viktor Cvejić
            • Mert Bazgın

            © 2020 MArteLive. All rights reserved. Associazione Culturale Procult | P.IVA 06937941000 | Powered by MArtePlus.